Kompas Wyborczy REGIOS 2023

Kompas Wyborczy REGIOS 2023 – Wybory Parlamentarne

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym wybierzemy posłów i senatorów na kolejną kadencję. Taka okazja zdarza się raz na cztery lata i nie można jej przegapić. Jako Stowarzyszenie popieramy szeroką decentralizację kraju oraz wzmacnianie pozycji regionów. Postanowiliśmy więc rozesłać do ogólnopolskich komitetów wyborczych zapytanie dotyczące ich stanowiska w kilku sprawach. Z zebranych informacji pochodzących z ich odpowiedzi oraz programów partyjnych przygotowaliśmy Kompas Polityczny REGIOS na Wybory Parlamentarne 2023. Pytania, które zadaliśmy dotyczyły między innmi wysokości progu wyborczego, udziału samorządów w dochodach z VAT i ich kompetencji, kwestii tożsamości śląskiej i języka śląskiego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią opracowania, którą znajdą państwo na dole strony oraz na naszym dysku Google.

Kluczowe Wnioski

Poniżej prezentujemy kilka kluczowych wniosków, które płyną z opracowania:

  • W tematyce postulatów mniejszości narodowych i etnicznych komitety Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi są najbardziej przychylne i popierają uznanie ślązaków za mniejszość etniczną i języka śląskiego za język regionalny.
  • Wszystkie uwzględnione komitety, poza Prawem i Sprawiedliwością, dostrzegają potrzebę zwiększenia udziału samorządów w dochodach z podatków.
  • Pod kątem zainteresowania tematyką regionalną i samorządową najwięcej konkretnych propozycji znajduje się w programie Bezpartyjnych Samorządowców.
  • Wyłącznie Bezpartyjni Samorządowcy poruszają zasadność istnienia urzędu wojewody oraz istnienia powiatów.
  • Żaden z komitetów nie popiera federalizacji prawa aborcyjnego.
  • Edukacja regionalna jest uwzględniana tylko przez Nową Lewicę.
  • Najbardziej centralistycznym ugrupowaniem pozostaje Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości.

Pełne opracowanie