Kompas Wyborczy REGIOS – Europarlament 2024

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym wybierzemy posłów i senatorów na kolejną kadencję. Taka okazja zdarza się raz na cztery lata i nie można jej przegapić. Jako Stowarzyszenie popieramy szeroką decentralizację kraju oraz wzmacnianie pozycji regionów. Postanowiliśmy więc rozesłać do ogólnopolskich komitetów wyborczych zapytanie dotyczące ich stanowiska w kilku sprawach. Z zebranych informacji pochodzących z ich odpowiedzi oraz programów partyjnych przygotowaliśmy Kompas Polityczny REGIOS na Wybory Parlamentarne 2023. Pytania, które zadaliśmy dotyczyły między innmi wysokości progu wyborczego, udziału samorządów w dochodach z VAT i ich kompetencji, kwestii tożsamości śląskiej i języka śląskiego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią opracowania, którą znajdą państwo na dole strony oraz na naszym dysku Google.

Kluczowe Wnioski

  • Jedynym komitetem, który udzielił odpowiedzi na nasze pytania był: KOMITET WYBORCZY POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW
  • Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców jest komitetem, który w sposób bezpośredni zadeklarował najdalej idące poparcie dla integracji europejskiej
  • Z zestawienia można zaobserwować całkiem sporą różnicę zdań koalicjantów tworzących rząd co, z oczywistych względów, poddaje pod rozważanie na ile uda się im porozumieć w nadchodzących latach przy tak rozbieżnych poglądach.
  • W przestrzeni publicznej komitety wyborcze rzadko poruszają kwestię głosu regionalnego na poziomie Europejskim, dominują tematy ogólnopolskie.
  • Komitety startujące do Parlamentu Europejskiego rzadko, o ile w ogóle, odnoszą się do Wspólnej Polityki Rolnej