Kancelaria Prezydenta RP odpowiada na pismo ekipy REGIOS!

Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP!

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, interweniowaliśmy u prezydenta RP Andrzeja Dudy, wysyłając na adres Kancelarii Prezydenta RP stosowne pismo oraz egzemplarz książki prof. Ryszarda Kaczmarka. O naszej akcji więcej przeczytacie tutaj…. W końcu doczekaliśmy się odpowiedzi!

Pismo, które Kancelaria Prezydenta RP nam wysłała jest bardzo krótkie. Jego treść przedstawiamy na grafice oraz poniżej. Cieszymy się, że w Warszawie otwarcie mówi się już o złożoności historii naszego regionu i trudnej przeszłości. Pan Dawid Drabik przekonuje, że uchwała została podjęta na drodze szerokiego konsensusu wszystkich stron sceny politycznej. Nie otrzymaliśmy jednak żadnych konkretów. Pomysł Narodowego Dnia Powstań Śląskich wg kancelarii miał wyjść w postaci apelu od wielu środowisk z województwa śląskiego oraz opolskiego. Jakich środowisk? Niestety nie wiadomo…

Ciekawe czy podobną odpowiedź dostanie lub już dostał Łukasz Kohut? Może działania europosła inspirowane naszą inicjatywą okazały się bardziej skuteczne? Mamy nadzieję, że tak.

Odpowiedź z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie,

z uwagą zapoznałem się z korespondencją, w której dzieli się Pan swoją opinią w sprawie uchwalonej Ustawy z dnia 12 maja 2022 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich oraz prezentuje Pan swój punkt widzenia na zagadnienia obejmujące kwestie historyczne, etniczne i tożsamościowe na Górnym Śląsku, stanowiący głos w trwającej od lat debacie na temat złożoności dziejów tego regionu.
W kontekście przywołanego przez Pana aktu prawnego pozwolę sobie nadmienić, że inicjatywa ustawodawcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w tym zakresie była poprzedzona m.in. licznymi apelami strony społecznej z terenu województwa śląskiego i opolskiego, zaś sam przebieg procesu legislacjynego toczył się w znajomitej większości w duchu konsensusu wszystkich stron sceny politycznej.

z uszanowaniem

Dawid Drabik

Tags:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz