11 Grudnia 2022

250-ta rocznica narodzin Johna Baildona

Równo 250 lat temu w Szkocji urodził się John Baildon — hutnik, przemysłowiec, inżynier, uważany za ojca współczesnego hutnictwa żelaza.

Wiosną 1793 przybył na zaproszenie Friedricha Wilhelma von Redena do Tarnowskich Gór, gdzie pomimo młodego wieku (21 lat) powierzono mu stanowisko doradcy technicznego przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Zbudowany przez Baildona wielki piec był pierwszym tego typu obiektem na kontynencie europejskim. W 1799 na podstawie pomysłu von Redena, Baildon współtworzył projekty techniczne i kosztorysy nowej huty na terenie obecnego Chorzowa, która otrzymała nazwę Królewska Huta (niem. Königshütte). Uruchomiona w 1802 roku była ona najnowocześniejszą hutą ówczesnej Europy. Razem z Redenem zaprojektował Kanał Kłodnicki oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. W 1804 inwestując własne fundusze, zbudował hutę cynku w Katowicach-Wełnowcu, w której proces technologiczny oparty był na nowatorskich w tym czasie piecach muflowych. Zmarł w wieku 74 lat w 1846 w Gliwicach i został pochowany na Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach.

Młody, zdolny i nowatorski umysł Baildona jest symbolem cywilizacyjnego postępu, jaki wspólnymi siłami wielu wybitnych postaci został wypracowany na Górnym Śląsku. Mówi się że sukces ma wielu ojców, powyższy przykład dobitnie wskazuje również na wartość dodaną współpracy ponad podziałami, również tymi narodowymi. W tę okrągłą rocznicę, ku naszej dezaprobacie medialnie przemilczaną, składamy życzenia nam wszystkim, aby ten region znowu stał się miejscem, w którym innowacyjność, nauka i technologia wydają owoce i wyznaczają nowe ścieżki rozwoju.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz