Żonkile 2023

W dniach 21-23 kwietnia tego roku, nasi członkowie i sympatycy wyszli na ulice śląskich miast biorąc udział w akcji Żonkile. Co prawda 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim przypada 19 kwietnia, jednak z uwagi na czas pracy wybraliśmy ten weekend, aby dotrzeć do większej ilości ludzi.

Zgodnie z założeniem przybliżyliśmy ludziom pamięć o bohaterach powstania. Postanowiliśmy jednak nie ograniczać się wyłącznie do wydarzeń warszawskich i jako regionaliści przygotowaliśmy specjalnie nieduże broszury informacyjne, w których przybliżyliśmy historię śląskich Żydów. Naszych wolontariuszy można było spotkać na ulicach Bielska-Białej, Gliwic, Katowic i Olesna. Dla każdego miasta wydrukowaliśmy osobną broszurę, której treść dotyczyła żydowskiej społeczności pochodzącej z danej miejscowości. Pamiętając o historii ogólnej, nie zapominamy nigdy wątków lokalnych!

W sumie rozdaliśmy ponad 250 papierowych żonkili oraz broszur edukacyjnych.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i życzliwy odbiór, a także autorom tekstów i materiałów – Seweryn Botor, Łukasz Giertler, Mateusz Pawełczyk, Tomasz Hutsch.

Broszury dla poszczególnych miast można znaleźć Dysku Google:

żonkile #regios #regionalizm #katowice #gliwice #bielskobiala #olesno

Tags:

Brak komentarzy

Dodaj komentarz