Stowarzyszenie REGIOS we współpracy z TSKN Województwa Śląskiego serdecznie zapraszają na seminarium regionalistyczne pt.
Seminarium składa się z wykładów przedstawicieli środowiska akademickiego z otwartą dyskusją dla publiczności po każdym z nich. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody w I-Edycji konkursu Innowacyjny Śląsk Przyszłości. Ostatnim elementem seminarium będzie panel dyskusyjny, w którym udział wezmą przedstawiciele mniejszości niemieckiej, śląskiej wraz z wykładowcami.
Liczba miejsc ograniczona.
„Heimat – tożsamość regionalna w Europie z perspektywy krajów niemieckojęzycznych” – dr Paweł Popieliński, Instytut Studiów Politycznych PAN
„Wielokulturowość i postnarodowość z perspektywy śląskiej – anatomia (po)nowoczesnego regionu” – prof. Wojciech Browarny, Uniwersytet Wrocławski
“Uniwersytety europejskie, a współpraca z regionami” – prof. Małgorzata Myśliwiec, Uniwersytet Śląski
„Regionalizm obywatelski – nowa perspektywa na Europę, regiony i tożsamość” – dr Tomasz Hutsch, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Wręczenie nagród w Konkursie „Innowacyjny Śląsk Przyszłości”
Panel dyskusyjny: Mniejszości narodowe i etniczne w kontekście koncepcji Europy regionów: dr Paweł Popieliński, Eugeniusz Nagel, dr Tomasz Hutsch, Łukasz Kohut, prof. Wojciech Browarny.
Wykłady podczas seminarium poprowadzą
dr hab. Wojciech Browarny, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – Śląski historyk literatury, krytyk literacki, regionalista oraz profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym kieruje Pracownią Badań Regionalnych Instytut Filologii Polskiej. Zajmuje się współczesną polską prozą, kulturą literacką na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności, związkami kultury i historii z przyrodą.
dr Paweł Popieliński – socjolog, politolog, badacz mniejszości narodowych i etnicznych. Adiunkt w Zakładzie Badań nad Niemcami Instytut Studiów Politycznych PAN. Sekretarz „Rocznika Polsko-Niemieckiego”. W swej działalności naukowej koncentruje się na problematyce mniejszości niemieckiej oraz tematyce Górnego Śląska i “śląskości” w XX i XXI wieku. Dodatkowo interesuje się zagadnieniami mniejszości tatarskiej i romskiej.
dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. Uniwersytetu Śląskiego – politolożka, ekspertka w zakresie nauk społecznych i politologii. Od wielu lat bada problemy ugrupowań regionalnych w Europie, między innymi na Górnym Śląsku. Wśród wielu prac autorstwa prof. Myśliwiec znajdziemy między innymi “Pozycja partii regionalnych w systemie politycznym współczesnej Hiszpanii” oraz “Decentralizm i regionalizm w koncepcji politycznej Convergència i Unió”.
dr Tomasz Hutsch – Lekarz weterynarii, patolog zwierząt i toksykopatolog, menadżer. Adiunkt w Katedrze Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a także dyrektor laboratorium badawczo-rozwojowego. Specjalizuje się w zarządzaniu badaniami i rozwojem w obszarze lifescience oraz koordynuje prace Zespołu ds. Programowych Stowarzyszenia REGIOS.
Uczestnikami panelu dyskusyjnego będą wykładowcy oraz
Łukasz Kohut – Ślonzok, Poseł do Parlamentu Europejskiego, fotograf, politolog, który jako pierwszy przemówił w języku śląskim na forum Parlamentu Europejskiego.
Eugeniusz Nagel – przedstawiciel mniejszości niemieckiej, aktywista i lider lokalnych struktur Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców województwa śląskiego.
Q: Gdzie mogę zarezerwować miejsca na seminarium?
A: Rezerwacji biletów można dokonaćtutaj.
Q: Czy rezerwacja miejsc jest obowiązkowa?
A: Tak.
Q: Jak mogę skontaktować się z organizatorem?
A: Z organizatorem można skontaktować się drogą mailową, pisząc wiadomość na biuro@regios.org.pl
Q: Jak dostać się na miejsce?
A: Kino Kosmos znajduje się ok. 1km od Dworca Głównego w Katowicach. Z dworca pod Kino kosmos można dotrzeć pieszo (ok 15 min.), tramwajem lub autobusem.
Q: Czy organizator zapewnia miejsca parkingowe?
A: Miejsca parkingowe nie są zapewnione przez organizatora.